Kandydaci do Rady Miejskiej Leszna

Stefania Ratajczak

OKRĘG 1

Radna VI, VII I VIII kadencji.
Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych.
Działacz Społeczny — aktywnie działająca w środowisku lokalnym.
Najaktywniejsza Radna VII Kadencji — Źródło Raport aktywności radnych „Stowarzyszenie Kalisz XXI”.

  • Budowa i modernizacja ulic,
  • budowa placów zabaw,
  • budowa tężni solankowej,
  • remont i modernizacja placówek oświatowych w tym przedszkoli,
  • budowa/parterowego/ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH,
  • utworzenie przy prezydencie miasta zespołu do reagowania kryzysowego wśród dzieci i młodzieży,
  • praca na rzecz seniorów — przeznaczenie środków na remont i modernizacje DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ,
  • wspieranie szpitala przy zakupie sprzętów medycznych,
  • praca na rzecz pracowników grup zawodowych najbardziej wrażliwych na wzrost cen towarów i usług.

Aleksander Ganowicz

OKRĘG 1

Nazywam się Aleksander Ganowicz, mam 45 lat, jestem rodowitym leszczynianinem. Jestem szczęśliwym mężem Joanny oraz ojcem dwóch córek. Ukończyłem Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na kierunku Inżynierii Środowiska oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Od początku swojej kariery zawodowej pracuję w Lesznie i na rzecz Mieszkańców Naszego Miasta.

  • budowa miejskiego żłobka,

  • budowa mieszkań komunalnych pod wynajem,

  • powstanie nowego letniego kompleksu rekreacyjnego z basenami,

  • kompleksowa restrukturyzacja komunikacji miejskiej „Leszczyńskie MERTO”,

  • sprzedaż na preferencyjnych warunkach działek budowlanych dla osób chcących mieszkać w Lesznie.

    Proszę o Państwa zaufanie.

Jarosław Nalewaj

OKRĘG 1

Mam 52 lata. Z wykształcenia jestem pedagogiem w kierunku resocjalizacji. Od 26 lat pracuję w koncernie L’Oreal Polska na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży. Praca z ludźminie jest mi obca. Cenię sobie kompetencje i jasny przekaz informacji. Od 4 lat jestem członkiem rady pracowniczej, w której czynnie walczę o prawa współpracowników.

Uczestniczyłem w ponad 20 spotkaniach dotyczących restrukturyzacji firmy oraz zrealizowałem projekt dotyczący dofinansowania medycznego dla pracowników terenowych. Jestem w szczęśliwym związku małżeńskim od 31 lat. Mam dwójkę dzieci i psa. W wolnym czasie lubię zanurzyć się w dobrej lekturze, najlepiej fantastycznej lub kryminalnej oraz wzbogacać swoją kulturę poprzez koncerty muzyczne czy podróże. Jako radny chciałbym się skupić na zmianach w budżetowaniu, między innymi, klubów sportowych oraz uatrakcyjnieniu leszczyńskiej starówki poprzez realizację wydarzeń cyklicznych i poprawie wizerunkowej. Leszno zasługuje na zmianę!

Agnieszka Krzewińska

OKRĘG 1

Nazywam się Agnieszka Krzewińska, mam 49 lat. Urodziłam się w Lesznie i tu mieszkam. Jestem szczęśliwą mężatką, mamą trójki dzieci. Jestem radcą prawnym, prowadzę własną działalność gospodarczą. Od 23 lat związana jestem z okręgiem wyborczym, z którego kandyduję. W tym okręgu mieszkam, tu chodziły do przedszkola i szkół moje dzieci.

  • zwiększenie ilości terenów zielonych i rekreacyjnych w mieście,
  • walka z wykluczeniem społecznym dzieci i młodzieży, zwłaszcza w obszarze nauki i zdrowia — walka o zmianę zasad wsparcia dla dziecięcych i młodzieżowych klubów sportowych, aby wesprzeć ich istnienie i rozwój,
  • zintensyfikowanie współpracy miasta z lokalnymi przedsiębiorcami,
  • czyste powietrze, zwłaszcza zintensyfikowanie działań związanych ze zmniejszeniem liczby „kopciuchów”.

Proszę o Państwa zaufanie.

Justyna Górniak Zielonka

OKRĘG 1

Justyna Górniak- Zielonka (37 l.) to doświadczona nauczycielka języka angielskiego, pełniąca jednocześnie funkcję wicedyrektora w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu. Jej bogate doświadczenie obejmuje siedmioletnią pracę jako koordynatorka projektów unijnych Erasmus+, gdzie nie tylko skutecznie zarządza inicjatywami, ale również zdobywa środki na szkolenia zawodowe nauczycieli oraz praktyki zawodowe.

Ponadto, Justyna aktywnie angażuje się w rozwój uczniów Szkoły Podstawowej, dzieląc się swoją wiedzą i wspierając ich edukacyjną ścieżkę. Jej pasje to nie tylko świat nauczania, lecz także fascynacja nurkowaniem oraz podróżowaniem. To dynamiczna i zaangażowana pedagog, która nie tylko stawia sobie za cel doskonalenie edukacji, ale także wspiera inwestycje zorientowane na poprawę jakości życia społeczności lokalnej.

Waldemar Gołkowski

OKRĘG 1

Piotr Janus

OKRĘG 1

Szanowni mieszkańcy Leszna. Nazywam się Piotr Janus, mam 54 lata. Leszno jest miejscem gdzie ukończyłem szkołę podstawową i średnią, później w AWF w Poznaniu zdobyłem uprawnienia instruktora sportu. Przez 30 lat pełniłem służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie. Pracę zawodową zawsze dzieliłem z pracą społeczną. Będąc wykładowcą w klasach mundurowych w ZSP w Nietążkowie czy Policealnych Szkołach dla pracowników ochrony przekazywałem wiedzę i doświadczenie zdobyte min. podczas 3 misji poza granicami kraju. Zawsze najważniejsze dla mnie było i jest bezpieczeństwo naszego miasta i kraju. Poza tym kierując Policyjnym Stowarzyszeniem Sportowym „Pozytywnie Zakręceni”, brałem czynny udział w organizacji licznych imprez sportowych takich jak wyścigi kolarskie, maratony rowerowe czy biegowe.

Jako radny chciałbym skupić się na:

  • bezpieczeństwie mieszkańców Leszna, szczególnie wśród dzieci i młodzieży,
  • promocji i wspierania różnych form sportowego stylu życia, uprawiania sportu przez dzieci i młodzież, szczególnie tę mniej zamożną,
  • sprzeciwiam się nie kontrolowanej masowej, wręcz rabunkowej wycince drzew,
  • transparentnej, przejrzystej i jawnej polityce ekonomicznej ze szczególnym naciskiem na kwoty finansowania,
  • wykorzystaniu Leszczyńskiego „smoka” w większym zakresie sportowym, kulturalnym niż tylko zawody żużlowe,
  • w związku z obecną sytuacją geopolityczną, szczególnie za naszą wschodnią granicą w ramach działań dot. bezpieczeństwa chciałbym aby każdy mieszkaniec Leszna wiedział co robić w sytuacji zagrożenia państwa, gdzie się udać, gdzie schronić, do kogo udać się po pomoc, czy od kogo może jej oczekiwać. W obecnej sytuacji są to ważne informacje, które powinny być dostępne a wiedza na ten temat powszechna.

Moja intencją jest wykorzystanie tego co już zostało osiągnięte dzięki pracy mieszkańców Leszna i poprzedniej Rady Miejskiej, ale przede wszystkim czerpanie z potencjału młodych ludzi którzy chcą i oczekują zmian ale też chcą poświęcić się dla Leszna.

Bardzo liczę na Państwa poparcie, do zobaczenia na wyborach.

Filip Kolasa

OKRĘG 1

Nazywam się Filip Kolasa. Od 20 lat jestem nauczycielem wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie oraz wykładowcą na ANS w Lesznie. Dodatkowo prowadzę treningi personalne i motoryczne. Moją pasją od zawsze był sport. Początkowo była to piłka nożna, a od wielu lat jest to bieganie, a zwłaszcza biegi górskie i ultra.

W swojej pracy zawodowej kładę duży nacisk na edukację zdrowotną wśród dzieci i młodzieży. Uważam, że w szkołach powinno być znacznie szersze budowanie świadomości co do znaczenia aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. 

Jako kandydat do rady miasta chciałbym się skupić właśnie na tej tematyce i podejmę starania aby na każdym osiedlu w Lesznie był orlik wielofunkcyjny.

Cecylia Pudlicka

OKRĘG 2

Nazywam się Cecylia Pudlicka. Mam 41 lat. W Lesznie mieszkam od urodzenia . Posiadam wykształcenie wyższe, ukończyłam AWF w Poznaniu. Od 14 lat jestem nauczycielem wychowania fizycznego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.  Swoją pracę wykonuje z pełnym zaangażowaniem. Moje całe życie jest związane ze sportem, już od najmłodszych lat trenowałam akrobatykę i pływanie, lecz moje serce skradły sztuki walki. Łącznie zdobyłam 67 medali w kickboxingu na arenie krajowej i międzynarodowej. Jednak największym dla mnie osiągnięciem było dwukrotne zdobycie tytułu Mistrzyni Świata w kickboxingu. Jest on nieodłączną częścią mojego życia, dlatego też po zawieszeniu na kołku rękawic postanowiłam szkolić młodzież z Leszna i okolic na przyszłych Mistrzów. Wyszkoliłam wielu medalistów Mistrzostw Polski, Europy i Świata.  Oprócz kariery trenerskiej, zaczęłam swoją przygodę w sędziowaniu. Jestem również członkinią Komisji ds. Kobiet w PZKB. 

Moim priorytetem jako Radnej będzie:

  • bezpłatne udostępnianie obiektów MOSiR-u dla szkół w godzinach lekcyjnych, jak również dla klubów sportowych podczas organizacji zawodów sportowych rangi krajowej i międzynarodowej,
  • zadbanie o bezpieczeństwo pieszych poprzez oświetlenie i doświetlenie przejść dla pieszych,
  • promocja bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży z zakresu pierwszej pomocy czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • darmowe posiłki dla dzieci najbardziej potrzebujących wybranych przez placówki oświatowe.

To wszystko trzeba i można zrobić – wystarczy tylko chcieć.

Będę walczyć o to jak w ringu.

Liczę na wasze głosy.

Euzebiusz Szudra

OKRĘG 2

Od urodzenia mieszkam w Lesznie. Jestem absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W kadencji 2010-2014 byłem radnym oraz wiceprzewodniczącym komisji infrastruktury i rozwoju miasta. Od wielu lat pracuję w samorządzie i dobrze znam problemy mieszkańców naszego miasta. Przez ponad 10 lat działałem na rzecz rozwoju sportu w Lesznie. Byłem wiceprezesem Leszczyńskiego Klubu Speedrowerowego „Szawer”. W tym czasie młodzi sportowcy zostali m.in. klubowymi mistrzami świata oraz wielokrotnie mistrzami Europy i Polski.

Moimi priorytetami w nowej radzie miejskiej będą:

  • budowa nowoczesnej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7,
  • modernizacja istniejących dróg przy osiedlach i budowa parkingów dla mieszkańców, np. ul. Prochownia, Grunwaldzka,
  • zwiększenie bezpieczeństwa poprzez rozbudowę monitoringu w centrum i na osiedlach,
  • zwiększenie wydatków z budżetu miasta na sport dzieci i młodzieży,
  • modernizacja istniejących komunalnych zasobów mieszkaniowych,
  • budowa miejskiego żłobka.

Piotr Gościniak

OKRĘG 2

Jestem 55 letnim, rodowitym leszczyniakiem, jestem żonaty mam dwójkę dorosłych synów.

Z zawodu jestem nauczycielem. Posiadam ponad  trzydziestoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. W czasie swojej kariery zawodowej pracowałem w Szkole  Podstawowej nr 7, Gimnazjum nr 1 a po likwidacji gimnazjów w Szkole Podstawowej nr 3 oraz w Zespole Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych. 

Oprócz pracy dydaktycznej i wychowawczej od wielu lat reprezentuję środowisko w kontaktach z leszczyńskim samorządem. Jako przedstawiciel związkowców biorę aktywny udział w pracach  Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, konsultacjach uchwał i opiniowaniu wydatków Rady Miasta. W czasie negocjacji z prezydentem, radnymi i władzami miasta udało mi się osiągnąć korzystne rozwiązania dla pracowników m.in.: obronić miejsca pracy,  zabezpieczyć przestrzeganie praw pracowniczych, negocjować porozumienia z pracodawcami. 

Prywatnie lubię górskie wędrówki, spacery z psem Tymusiem i aktywność sportową. 

7 kwietnia 2024 r. proszę o Wasz głos!

Łukasz Grzelczak

OKRĘG 2

Łukasz Grzelczak  jest ratownikiem medycznym, społecznikiem i działaczem. Od 24 lat organizuje Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lesznie, gdzie jeszcze wcześniej brał udziału jako wolontariusz od 5-go Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Założył pierwszy sztab który otrzymał numer #86 w roku 2000. Sztab ten został zorganizowany w 69 Leszczyńskim Pułku Przeciwlotniczym w klubie żołnierskim. Sztab był organizowany co roku przez 10 lat z rzędu w późniejszym czasie został przeniesiony do Domu Harcerza w Lesznie gdzie jest organizowany do dnia dzisiejszego, to jest do 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Łukasz osobiście co roku jeździ do Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i reprezentuje miasto Leszno na spotkaniu z założycielem Fundacji Panem Jurkiem Owsiakiem.

Otrzymał od Fundacji dwa medale jeden za 25 lat działalności i 30 lat działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 2010 roku prowadził drużynę harcerska pod nr. 16 leszczyńska drużyna harcerska im płk Wł. Wiecierzyńskiego. Wspomaga w organizacji leszczyńskie imprezy sportowe między innymi Bieg Sylwestrowy.

Beata Turbańska

OKRĘG 2

Moi Drodzy! Kolejne wyzwanie przede mną.

Jestem Beata, ukończyłam ekonomię menedżerską na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 22 lat pracuję w firmie Winkhaus Polska. Obecnie na stanowisku Specjalista ds. Sprzedaży i Systemów Zabezpieczeń.

Jestem mężatką i mam dwie córki. Olivia studiuje na Newcastle University, a Zosia jest uczennicą 

I klasy II LO w Lesznie. Pomimo tego, że jedna z córek studiuje za granicą, staramy się regularnie spotykać i cieszyć wspólnie spędzonymi chwilami. W szczególności uwielbiamy razem podróżować  i odkrywać nowe miejsca. Jestem otwarta na wyzwania i nieustannie poszukuję okazji do nauki  i samorealizacji. Błyskawicznie uczę się nowych umiejętności i wdrażam je w codzienną praktykę. Cenię zadania, w których ważne są relacje z ludźmi.  

Moją pasją jest sport, a szczególnie bieganie, które dostarcza mi nie tylko mnóstwo wyzwań, ale także radość. Biorę aktywny udział w akcjach charytatywnych, co daje mi możliwość połączenia mojej pasji z pomaganiem innym oraz wspierania różnorodnych inicjatyw społecznych. 

Jako osoba, która ceni rodzinę i wspólne spędzanie czasu, będę zaangażowana w inicjatywy wspierające życie rodzinne oraz tworzenie przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni dla mieszkańców. 

Jako osoba otwarta na nowe wyzwania, będę sprzyjać podejmowaniu skutecznych działań dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, naszego miasta i naszej przyszłości.

Maciej Dębski

OKRĘG 2

Nazywam się Maciek Dębski, od urodzenia jestem mieszkańcem naszego pięknego miasta Leszna, w którym mieszkam i pracuje. Ukończyłem studia w leszczyńskiej Akademii Nauk Stosowanych  im. J.A. Komeńskiego na wydziale Mechaniki i Budowy Maszyn, a także jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej również na tym samym wydziale.

Od już ładnych kilku lat pracuje w salonie Lexusa w Lesznie, gdzie z powodzeniem realizuje się zawodowo. W wolnym czasie chętnie wyjeżdżam poza miasto gdyż z pasji jestem Wędkarzem i uwielbiam spędzać czas na łonie natury. Uwielbiam również podróżować wiec jak tylko znajdzie się chwilka czasu to próbuje odwiedzić jak najwięcej zakątków świata co sprawia mi wiele radości i dostarcza niezapomnianych wrażeń. 

Agnieszka Bartkowiak

OKRĘG 2

Jestem rodowitą mieszkanką Leszna. Na co dzień wykonuję zawód radcy prawnego. Pasjonują mnie podróże – w te bliższe i te najdalsze zakątki Świata – to one kształcą, uczą tolerancji do drugiego człowieka, a także tego jak przełamywać bariery. Poznawanie nowych miejsc, ludzi, ich zwyczajów i kultury sprawia mi wiele radości i satysfakcji. 

Taniec oraz sport towarzyszyły mi od dzieciństwa, dlatego lubię aktywnie spędzać wolny czas. Jestem miłośniczką zwierząt, wrażliwą na ich krzywdę, a także zwolenniczką adopcji bezdomnych zwierząt.

Przemysław Nalewaj

OKRĘG 3

Mam 30 lat i od urodzenia mieszkam w Lesznie. Uczęszczałem do I Liceum Ogólnokształcącego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Z wykształcenia jestem inżynierem logistyki. Od 10 lat pracuję w rodzinnej firmie LOOKBEAUTY i wraz z żoną Sandrą prowadzę salon fryzjerski. Jestem odpowiedzialny za kontakt z kluczowymi klientami, rozwój e-commerce oraz organizowanie szkoleń dla naszych klientów. Kontakt z drugim człowiekiem i dbanie o jego interesy są dla mnie codziennością. Jestem członkiem Rady Rodziców w Przedszkolu miejskim nr 20 w Lesznie przy ulicy Karasia, w którym zająłem się współorganizacją Balu Karnawałowego. Jestem szczęśliwym małżonkiem i ojcem dwóch synów. Na spacery chodzimy razem z naszym psem Bueno. Od dziecka jestem związany ze sportem. 10 lat uprawiałem pływanie, następnie realizowałem swoje pasje w klubie 64-sto, w którym byłem kolarzem. Wolny czas najchętniej spędzam z moja rodziną na spacerach, wycieczkach rowerowych czy basenie.

Jako radny chciałbym wprowadzić dofinansowanie zajęć pozaszkolnych dla młodych  mieszkańców naszego miasta, ulepszyć ciągi rowerowe w centrum Leszna oraz poprawić bezpieczeństwo w strefach zamieszkania. Chcę także wyznaczyć miejsca do wykonywania „street art”, stworzyć internetowe rezerwacje wizyt w Leszczyńskich urzędach oraz wprowadzić bezpłatne czipowanie psów i kotów. 

Katarzyna Kordala

OKRĘG 3

Nie jestem rodowitą mieszkanką Leszna, ale tutaj znalazłam swoje miejsce na ziemi.

Mam 37 lat, wspaniałą dziesięcioletnią córkę, pracę, która daje mi ogromną satysfakcję. Jestem osobą ambitną, upartą kiedy trzeba, konsekwentną i dążącą do określnego celu. Nie boję się nowych wyzwań, a życie nauczyło mnie że należy walczyć o swoje marzenia. Chciałabym wspólnie z Państwem  tworzyć nowe przestrzenie w Naszym mieście, usprawniać komunikację drogową i uprzyjemniać życie naszych dzieci , gdzie od ich szczęścia i rozwoju tak wiele w przyszłości zależy. 

Z wykształcenia jestem urbanistą. Swoją przygodę z budownictwem rozpoczęłam już na studiach. Bisko 10 lat pracowałam w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Zajmowałam się dokumentacjami budowlanymi dotyczącymi strategicznych inwestycji rządowych. Karierę w administracji rządowej zamieniłam na inwestycje miejskie w Naszym Lesznie. Pracowałam w Urzędzie Miasta Leszna w Wydziale Inwestycji, gdzie zajmowałam się głównie inwestycjami drogowymi oraz budową kolektora wschodniego.  Obecnie pracuję w prywatnej firmie zajmującej się projektowaniem, kierowaniem i nadzorowaniem inwestycji drogowych.

Inwestycje drogowe budzą ogromne zainteresowanie i zaangażowanie społeczne wśród mieszkańców. Prowadzenie inwestycji wymaga szczególnego zaangażowania władz. Odpowiednie ich prowadzenie, rozważne wydatkowanie oraz ich kontrola to klucz do sukcesu i zadowolenia mieszkańców. 

Niezadowolenie społeczeństwa inwestycjami miejskimi  wynika przede wszystkim ze złego ich planowania, określania priorytetów, długości prowadzenia inwestycji, a przede wszystkim kosztów jakie ponoszone są przez władze przy ich realizacji.

Moje doświadczenie związane z pracą w administracji publicznej zarówno na szczeblu rządowym jak i samorządowym pozwoli na umiejętną weryfikację planów budżetowych, kontrolę rozstrzygnięć przetargowych. Obecne doświadczenie pozwoli na kontrolę prawidłowości realizacji inwestycji zarówno od strony wykonywanych prac jak i wydatkowania środków publicznych na te cele. Posiadane doświadczenie pozwoli mi na weryfikację dokumentacji projektowych, ich zgodności z przepisami oraz kompletności. W konsekwencji powyższego kontroli podlegać będą zaplanowane wydatki na te cele oraz słuszność wyboru ofert w prowadzonych postepowaniach przetargowych. Weryfikacja dokumentacji budowalnych przed ogłoszeniem zamówienia publicznego pozwoli również na uniknięcie potrzeby zwiększania środków budżetowych podczas realizacji budowy. 

Patrząc na Państwa krytykę związaną z inwestycjami prowadzonymi przez obecną władzę, głównym czynnikem Państwa niezadowalania jest to, że inwestycje prowadzone są na losowo wyznaczonych drogach nie zawsze tam gdzie jest największa potrzeba poprawy i ułatwienia życia mieszkańcom. 

Wielu z Was zakupiło swoje wymarzone mieszkania, domy w miejscach, do których w trudnych warunkach atmosferycznych ciężko jest dojechać. Wasze drogi często są drogami gruntowymi, a każdy opad deszczu powoduje pogorszenie się sytuacji na drogach osiedlowych. 

Jako radna Miasta Leszna  z pewnością czynnie uczestniczyłbym w planach dotyczących przyszłych inwestycji. Szczególnego zaangażowania od władz wymaga przygotowanie nowego planu remontów, przebudowy oraz budowy nowych dróg w Naszym mieście i określenie właściwych priorytetów.

Z satysfakcją i pełnym zaangażowaniem uczestniczyłabym w komisjach budżetowych, inwestycyjnych, konsultacjach z mieszkańcami prowadzonymi przez władze aby w pełni wysłuchać i umożliwić społeczeństwu czynny udział w rozwoju Miasta Leszna. 

Jako mama dziesięcioletniej córki, chciałabym również poprawić jakość Waszego życia poprzez stworzenie miejsc aktywności dziecięcej. Moim marzeniem jest stworzenie nowej przestrzeni publicznej dla Naszych dzieci w każdym przedziale wiekowym. „Zielone Leszno oczami dziecka” mógłby być kontynuacją projektów pn. „Zielone Leszno”. Projekt zielone Leszno jest bardzo dobrą inicjatywą, jednakże obecnie rewitalizacji podlegały głównie istniejące parki czy też skwery. Chciałabym aby w Naszym mieście powstał zupełnie nowy park z mnóstwem atrakcji dla dzieci przedszkolnych, szkolonych oraz młodzieży. Zdaję sobie sprawę, że takie przedsięwzięcie wymaga ogromu pracy oraz środków finansowych ale myślę, że wspólnie z Państwem udałby się stworzyć nowy park w Naszym mieście,  którego nie jeden samorząd mógłby nam zazdrościć. 

Jedna osoba świata nie zmieni ale wspólnie możemy zrobić wszystko. 

Tomasz Frąckowiak

OKRĘG 3

Nazywam się Tomek Frąckowiak i mam 39 lat. Od 12 lat mieszkam w Lesznie, choć tak naprawdę jestem z nim związany całe życie. Aktualnie pracuję w I Liceum Ogólnokształcącym im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie, na stanowisku pracownika administracji. W wolnych chwilach fotografuję, piszę o zegarkach, a także odwiedzam kraje Ameryki Południowej.

Postanowiłem wystartować w wyborach samorządowych 2024 z komitetu wyborczego KKW Jarosława Zielonki Koalicja dla Leszna, ponieważ Leszno nie wyczerpuje w 100 procentach swojego potencjału, a inwestycje, które w ostatnich latach miały miejsce można było wykonać lepiej. Wstydem dla Naszego miasta jest ulica Święciechowska, której mieszkańcy od lat zwodzeni są obietnicami remontu. Nie inaczej jest z odcinkiem drogi, która połączyłaby Antoniny z Gronowem i tym samym udrożniłaby obwodnicę Leszna. Sporo dróg osiedlowych w Lesznie nie jest utwardzonych. To musi się jak najszybciej zmienić.
Trzeba na nowo określić rolę ZOJO – Zespół Obsługi Jednostek Oświatowych Miasta Leszna, ponieważ nigdy nie pełniło roli, do której zostało powołane. Po wyborach należy przeprowadzić dogłębny audyt, po którym zdecyduje się, na ile jednostka ta jest potrzebna miastu.


Codzienny kontakt z młodzieżą – w tym z własną córką – powoduje, że nieobce są mi problemy nastolatków. Dlatego będę zachęcał władze miasta do sfinansowania warsztatów, które będą odbywały się cyklicznie w szkołach, a które będą miały na celu polepszenie zdrowia psychicznego oraz nauczą młodych ludzi technik szybkiego i bezstresowego przyswajania wiedzy.
Dla mnie i pewnie wielu mieszkańców Leszna pies jest członkiem rodziny, dlatego jednym z moich postulatów będzie organizacja spacerów z behawiorystą dla wszystkich chętnych właścicieli psów co najmniej dwa razy w miesiącu.

Opisane wyżej tematy są dla mnie rzeczami priorytetowymi, ale nie będę się zamykał na pomysły z zewnątrz, ponieważ bycie radnym to dla mnie misja, do której powołują mnie mieszkańcy i to ich głos powinien być najbardziej słyszalny.


Liczę na Twój głos!

Anna Andruszkiewicz

OKRĘG 3

Nazywam się Anna Andruszkiewicz, mam 59 lat, od 36 lat jestem żoną, od 34 lat mamą i od 4 lat zakochaną we wnuczce babcią. Moje życie zawodowe od niemal 40 lat związane jest z szeroko pojętą opieką medyczną.  

Pracę w leszczyńskim szpitalu podjęłam zaraz po ukończeniu Liceum Medycznego w Rawiczu. Przez lata pracy w szpitalu wiem, jak ważna jest profilaktyka zdrowia od najmłodszych lat życia człowieka. 

Jako radna zamierzam postulować: 

  • o powrót gabinetów dentystycznych do leszczyńskich podstawówek,  
  • o wydłużenie godziny pracy pielęgniarek higieny szkolnej,  
  • oraz zapewnienie opieki świetlicowej wszystkim dzieciom które tego potrzebują. 

Zaopiekowane dzieci, to dzieci bezpieczne i szczęśliwe. Bo dzieci to nasza wspólna przyszłość. 

Janusz Perski

OKRĘG 3

Jestem absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 28 lat pracuję w administracji rolniczej. Natomiast od 2016 roku jestem Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Transportu w Starostwie Powiatowym w Lesznie.

Leszno jest stolicą regionu, a ja swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym pomagam od lat w rozwoju naszego miasta.

W Radzie Miejskiej w swoich działaniach przede wszystkim chciałbym rozwiązywać wiele problemów mieszkańców mojego miasta:

  • Zbudować lub zmodernizować m.in. chodniki i oświetlenie przejść dla pieszych w miejscach niebezpiecznych.
  • Dbać o  zrównoważony rozwój i chronić  środowisko naturalne Leszna.
  • Wspierać lokalny biznes i inicjatywy, które tworzą miejsca pracy.
  • Rozwijać programy społeczne wspierające osoby starsze, niepełnosprawne oraz rodziny z dziećmi.

Proszę o Twój głos – 7 kwietnia.

Adrianna Adamska Markowska

OKRĘG 3

Jestem młodą kobietą i szczęśliwą mężatką, nauczycielem który spełnia się w pracy dla dzieci. Bardzo zależy mi na dobru moich uczniów, na ich jak najlepszym rozwoju. Z domu wyniosłam potrzebę niesienia pomocy ludziom starszym , chorym i innym którzy tego potrzebują. Staram się zarazić tym dzieci i młodzież z którymi pracuję. Ale potrzeby dzieci i młodzieży są tym na czym chciałabym się skupić najbardziej. To właśnie dzieci są dla nas sensem życia i im należy się ogromna uwaga. Pędzący świat, nowe technologie powodują wiele problemów z którymi najmłodsi często sobie nie radzą.  Uważam, że musimy ułatwić rodzicom oraz młodzieży dostęp do pomocy psychologicznej. 

Zawsze stawiam na wysłuchanie i zrozumienie potrzeb społeczności. Moja empatia pozwala mi lepiej reprezentować Wasze interesy.

Cenię sobie transparentność i jestem gotowa do otwartej wymiany myśli z mieszkańcami. Chcę być głosem, który skupia się na realnych potrzebach i poszukuję skutecznych rozwiązań.

Bardzo chciałabym aby potrzeby nas mieszkańców były dostrzegane przez władzę naszego miasta. Zaufajcie mi głosując na mnie, a razem uczynimy Leszno jeszcze lepszym miejscem do życia.

Jarosław Zielonka

OKRĘG 3

Andżelika Szkudlarek - Kuźniak

OKRĘG 4

Jestem mamą dwójki wspaniałych dzieci w wieku przedszkolnym oraz absolwentką Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie, gdzie aktywnie uczestniczyłam w życiu szkoły i pełniłam funkcję zastępcy przewodniczącego szkoły. Następnie ukończyłam studia na Politechnice Poznańskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Obecnie pracuję w dziale HR w dużej korporacji. Fanom Unii Leszno mogę być znana z meczy Naszych Byków, ponieważ kilka lat występowałam na meczach w roli podprowadzającej.

Swoje doświadczenie i pasje chciałabym wykorzystać w działaniu na rzecz społeczności Naszego Miasta. 

Moje priorytety to:

  • Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży: każde dziecko zasługuje na wsparcie i zrozumienie. Dążę do zapewnienia dostępu do opieki psychologicznej dla naszych najmłodszych, by mogli rozwijać się w zdrowym i bezpiecznym środowisku.
  • Wsparcie osób niepełnosprawnych: jestem świadoma wyzwań, przed jakimi stają osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny, dlatego chcę działać na rzecz poprawy ich życia, zapewniając im niezbędne wsparcie i zrozumienie.
  • Dofinansowanie młodzieżowych klubów sportowych: sport to nie tylko zdrowie, ale także pasja i rozwój. Pragnę wesprzeć nasze młode talenty, zapewniając im środki na rozwój sportowych pasji.
  • Behawiorysta w schronisku dla zwierząt w Henrykowie: zwierzęta zasługują na godne życie i opiekę. Możliwość skorzystania z opieki behawioralnej dla zwierząt przebywających w naszym schronisku zapewni im szybsze znalezienie wyczekiwanego domu. 
  • Poprawa jakości poruszania się samochodem po mieście: budowa nowych dróg, a nie tylko łatanie w nich dziur przed wyborami – nie ma nic bardziej wyprowadzającego z równowagi niż rachunek od mechanika za remont zawieszenia.

Dołącz do mnie w budowaniu lepszego jutra dla Leszna! 

Razem możemy dokonać pozytywnych zmian. 

Twój głos ma moc!

Marcin Kempa

OKRĘG 4

Od zawsze mieszkaniec Leszna-Zatorza, ojciec i mąż, przedsiębiorca, społecznik i realista. To, że zmiany są konieczne, to już większość z Nas wie, chcę zmienić to miasto na lepsze, chcę słuchać głosów mieszkańców, aby mogli uczestniczyć w sprawach ważnych dla Leszna. Znam wiele problemów tego Miasta i mam na to realny plan, a w swoich działaniach zawsze jestem konsekwentny i wytrwały.

Moje główne postulaty to między innymi:

  • Remont etapowy ul. Święciechowskiej do końca 2028 r.
  • Budowa Osiedlowego Domu Kultury na Zatorzu wraz z Biblioteką.
  • Remonty pozostałych ulic miasta, według czytelnych kryteriów.
  • Budowa oświetlonych przejść dla pieszych w newralgicznych punktach miasta.
  • Budowa ciągów komunikacyjnych dla Zatorza Gronowa i Zaborowa.
  • Budowa tunelu pieszego PKP, łączącego Zatorze z Centrum dla mieszkańców oraz uczniów Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych.
  • Termomodernizacja, budowa hali sportowej, remonty wraz z infrastrukturą Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnychw Lesznie.
  • Budowa wybiegów dla psów.
  • Audyty w Urzędach oraz spółkach Naszego Miasta, mające na celu usprawnienie obsługi mieszkańców oraz ich centralizacja.
  • Klasyfikacja sportów, wprowadzenie czytelnych kryteriów dot. ich finansowania.

Twój głos ma znaczenie, więc jeśli chcesz zmian na lepsze, to masz tą szansę.

Piotr Organista

OKRĘG 4

Nazywam się Piotr Organista mam 39 lat. Z zawodu jestem inżynierem budownictwa i prowadzę od 2018 własną działalność gospodarczą w zakresie nadzorów inwestycyjnych jako kierownik budowy i inspektor nadzoru budowlanego w sektorze prywatnym, jak i w sektorze publicznym. Do 2023 roku byłem prezesem Klubu Piłkarskiego Polonia 1912 Leszno za działalność, którą w 2022 roku otrzymałem podziękowanie z ramienia Prezydenta Miasta Leszna za pracę na rzecz rozwoju Sportu Miasta Leszna. Ponadto wspieram organizacje pozarządowe, jak PSONI odział w Lesznie i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i młodzieży Specjalnej Troski im. J. Korczaka, gdzie pomagam w budowie nowego ośrodka we Włoszakowicach. Ponadto ukończyłem kurs Strażaka ratownika jednostek OSP w 2021 roku. Prywatnie jestem mężem i ojcem dwójki wspaniałych dzieci. Moją pasją są góry (brałem udział w wyprawie „Polskie Himalaje” i biegu Supermaraton Stulecia Pamięci Polskich Himalaistów Katmandu w 2018 roku), sport i stara motoryzacja.

Zdobyte doświadczenia oraz znajomość problemów naszego miasta będąc radnym Miasta

Leszna będę dążył do:

  1. Budowy nowoczesnych basenów zewnętrznych rekreacyjnych z atrakcjami dla najmłodszych oraz tężnią solankową w miejscu obecnej pływalni odkrytej.
  2. Zmiany planowania, prowadzenia i realizacji procesów inwestycyjnych w naszym mieście.
  3. Wprowadzenia jasnych i czytelnych sposobów finansowania klubów sportowych, jak i zwiększenie środków dla stowarzyszeń na szkolenie i rozwój młodzieży.
  4. Zaplanowania etapów modernizacji dróg oraz wykonanie alternatywnego wyjazdów z dzielnicy Gronowo w stronę miasta Leszna.
  5. Organizacji darmowych imprez związanych z dniem miasta Leszna.
  6. Zwiększenia bezpieczeństwa pieszych poprzez wykonania dodatkowych, oświetlonych przejść dla pieszych.
  7. Wykonania audytu stanu nieruchomości miasta Leszna i wykonanie w ramach możliwości centralizacji wydziałów.
  8. Finansowania przez miasto profilaktycznych badań USG piersi kobiet już od 30 roku życia.

Zagłosuj na BEZAPARTYJNEGO KANDYDATA, a ja będę dążył, aby Leszno ponownie rozwinęło skrzydła i było przyjazne dla mieszkańców.


Młodzież, sztuka i innowacja
– taka jest ma dzisiejsza postulacja.
Zapytasz dlaczego w tych wyborach wystartowałem…?
Ano, pewne wizje o mieście miałem.
Niech to miasto żyje,
Niechże każdy tu z kulturą i sztuką piątkę zbije.
Leszno, które nam pięknie wzrasta:
takie gdzie młodzież chcąca tu zostać obficie wyrasta,
bloki to więcej niż „szare ulice” niczym te przez IRĘ wyśpiewane…
ot takie zwykłe miasto, lecz w innowacji i sztuce zakochane.

 

 

Wiktor Konieczny

OKRĘG 4

Wolontariusz oraz organizator kilku wydarzeń społecznych, takich jak m. in.: zawody strzeleckie, konkursy dla szkół, wakacyjna zbiórka karmy dla lokalnych schronisk czy też światełko do nieba na leszczyńskim rynku, które w 2022 roku przywróciłem do naszego miasta. Inicjator powstania Leszczyńskiej Ligi Debat Oksfordzkich.

Od 4 lat (2 kadencje) Młodzieżowy Radny Miasta Leszna.

 

Co chciałbym wprowadzić:

  • W okresie wakacyjnym koncerty na rynku i w parkach: promujące lokalne zespoły muzyczne i wspierające cele charytatywne.

 

  • Wyznaczenie w mieście strefy do street artu.
  • Comiesięczne spotkania tematyczne w szkołach ze specjalistami, by omawiać narastające problemy takie jak depresja, autoagresja, samotność i tym podobne.
  • Międzypokoleniowe akcje społeczne.
  • Coroczny tech-week gromadzący fanów i pionierów nowinek technologicznych.
  • Stworzenie prawdziwego klubu młodzieżowego w Lesznie oraz zwiększenie środków przeznaczanych na organizacje działające na rzecz dzieci i młodzieży.
  • Podejmowanie działań wspierających lokalnych przedsiębiorców.
  • Poprawienie współpracy i komunikacji dorosłej rady z Młodzieżową Radą Miasta Leszna.
  • Postawienie na inteligentne i konstruktywne dyskusje.
  •  Oraz wiele innych.

Inwestycja w młodzież to inwestycja w przyszłość. Dziś tworzymy nasze jutro, zatem liczę na Twój głos – wspólnie zmieniajmy to miasto.

Bernardyna Kaźmierczak

OKRĘG 4

Wychowałam się i mieszkam na osiedlu Zatorze w Lesznie. Z zawodu jestem budowlańcem. Jestem też rzeczoznawcą majątkowym. Prowadzę własną działalność gospodarczą. Przez wiele lat byłam związana zawodowo z PKP. Jestem osobą bezpartyjną. Zawsze działałam na rzecz Mieszkańców i z satysfakcją chcę powiedzieć o moim współudziale: w budowie nowych nawierzchni dróg , nowego boiska i przedszkola w Zaborowie. Wspólnie z Mieszkańcami uczestniczyłam we wszystkich projektach z Budżetu Obywatelskiego, w ramach których powstały nowe miejsca rekreacyjne, przebudowano chodniki.

Moim priorytetowym zadaniem w nowej kadencji będzie budowa nowych nawierzchni dróg, uaktualnienie harmonogramu utwardzania dróg, bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Największymi z tych inwestycji są: budowa łącznika pomiędzy rondem Antoniny, a ulicą Gronowską, przebudowa ulicy Święciechowskiej oraz Henrykowskiej, Kordeckiego, Skrzetuskiego, drogi w Gronowie, na Zatorzu oraz Zaborowie.

Ponadto będę zabiegać o:

  • realizację całorocznych miejsc spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • zagospodarowanie terenu wokół żwirowni w Zaborowie w celu stworzenia pięknego miejsca wypoczynku wraz z budową ścieżek rowerowych,
  • basen dla Mieszkańców,
  • zapewnienie rozwoju dzieci poprzez sport oraz budowę nowych miejsc do wypoczynku i rekreacji dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych,
  • przeniesienie toru motocrossowego w Zaborowie,
  • pomoc bezdomnym zwierzętom w schronisku.

ZAWSZE JESTEM DLA MIESZKAŃCÓW. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ. PONOWNIE PROSZĘ O PAŃSTWA GŁOS ☺︎

Sławomir Tomków

OKRĘG 4

Od urodzenia jestem mieszkańcem Leszna.  Ukończyłem studia licencjackie i magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim, Wydział Ekonomiki Poczty i właśnie z Pocztą Polską związałem się pracując w niej do dzisiaj nieprzerwanie od 33 lat. Od wielu lat udzielam się społecznie. Zasiadałem w zarządach młodzieżowych klubów sportowych, a obecnie jestem Sekretarzem Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II, Sekretarzem w Kole Miejskim Polskiego Związku Filatelistyki w Lesznie oraz Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie. Za swoją działalność społeczną zostałem kilkukrotnie odznaczany w tym m.in. przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi, a przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury”.

Zdobyte w życiu prywatnym i społecznym doświadczenie i posiadane kwalifikacje chciałbym wykorzystać w pracy na rzecz lokalnej społeczności. Leszno to głównie mieszkańcy, dla których warto, a nawet trzeba poświęcić swój czas. Poprawa komfortu życia w Lesznie, uatrakcyjnienie oferty sportowej, głównie w zakresie szkolenia sportowego dzieci i młodzieży to zadania, którym trzeba poświęcać bardzo duo uwagi. Ważnym elementem w tym temacie jest finansowa pomoc Miasta klubom sportowym, pozwalająca na uprawianie sportu w tych klubach dzieciom i młodzieży także z tych mniej zamożnych rodzin. Kwestią ważną w tym temacie, a często zapominaną jest wynagrodzenie kadry szkoleniowej. 

Drugim, ważnym moim zdaniem tematem, którym należy się zająć jest sprawa jakości dróg w mieście. Kwestią do rozwiązania i przypilnowania jest sprawa bieżącej dbałości o drogi. Łatwiej i taniej jest naprawiać drobne pęknięcia niż łatać wielkie wyrwy powodujące przed naprawą niszczenie pojazdów.

Drugą kwestią w tym temacie jest egzekwowanie napraw dróg z tytułu gwarancji oraz rękojmi oraz sprawa prawidłowych odbiorów budowanych i remontowanych dróg. Można odnieść wrażenie, że na tych sprawach nikomu w Lesznie nie zależy.

Marianna Michałowska

OKRĘG 4

Rozmowa szansą na sukces!


Nazywam się Marianna Michałowska, mam 41 lat, od urodzenia mieszkam       w Lesznie – Gronowie. Ukończyłam Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, gdzie uzyskałam tytuł magistra na kierunku Zarządzanie Zasobami  Ludzkimi. Jestem szczęśliwą mężatką i mam dwójkę wspaniałych dzieci. 

Moim głównym celem jest być wśród i dla mieszkańców Gronowa. Nasze problemy, małe czy duże, nie są mi obce, pragnę mieć głos we wspólnej sprawie dla dobra ogółu. Sama czuję, że kogoś takiego brakuje w tej społeczności, kogoś otwartego na ludzi, do kogo zawsze można przyjść i zwyczajnie, bez zbędnych formalności, nakreślić napotkany problem. 

Głęboko wierzę, że będąc przedstawicielem Gronowa, znając ogromną grupę mieszkańców oraz tych, z którymi się wychowywałam, uda mi się poprawić jakość naszego wspólnego życia. 

Pracując w szkole podstawowej, dostrzegam również trudności nurtujące społeczność szkolną. Znając problem, od tzw. środka, pragnę dążyć do prostych rozwiązań, które poprawią jakość współdziałania i komunikację. 

Moje przyszłe priorytety w pracy radnej na rzecz okręgu nr 4 – Gronowo Zatorze, Zaborowo:

  • remont ul. Święciechowskiej przeprowadzony etapami, by nie paraliżować ruchu w dzielnicy,
  • budowa łącznika centrum Gronowo,
  • zapewnienie bezpieczeństwa na tzw. „Żwirowni” w Zaborowie i utworzenie tam traktu spacerowo – wypoczynkowego.

Jacek Sobkowiak

OKRĘG 4

Mam zaszczyt kandydować do Rady Miasta Leszna, by razem z Wami pracować nad naszym wspólnym celem – jeszcze lepszą przyszłością naszego miasta.

Kim jestem? Nazywam się Jacek Sobkowiak i moje serce bije dla Leszna. Z doświadczeniem w pracy społecznej oraz działalności na rzecz lokalnej społeczności, jestem gotowy, by reprezentować Wasze interesy w Radzie Miasta.

  • Rozwój Gospodarczy: Dążę do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi biznesu lokalnego, co przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu dobrobytu mieszkańców.
  • Edukacja i Kultura: Inwestycje w edukację i kulturę to inwestycje w przyszłość leszczyńskiej Młodzieży. Będę wspierał programy edukacyjne oraz działania kulturalne, które rozwijają nasze społeczeństwo
  • Ekologia i Zrównoważony Rozwój: Leszno zasługuje na czyste powietrze, zielone przestrzenie i ekologiczne rozwiązania. Będę działał na rzecz ochrony środowiska i promowania zrównoważonego rozwoju miasta.

Dlaczego warto oddać na mnie swój głos?

  • Doświadczenie: Lata aktywności społecznej, Radny Młodzieżowej Rady Miasta Leszna.
  • Zaangażowanie: Moja praca jest moją pasją, a dobro wszystkich mieszkańców moim celem.
  • Transparentność: Będę dostępny i otwarty na Wasze potrzeby i sugestie.

Dajmy sobie szansę na lepsze jutro. Razem możemy zmienić Leszno na lepsze!

Kinga Markowska

OKRĘG 4

Dziś chciałabym się  podzielić z Wami moim nowym wyzwaniem. Jestem Kinga. Znacie mnie – jestem Waszą koleżanką, znajomą, przyjaciółką, siostrą, sąsiadką.  Jestem matką i żoną.  Jestem kobietą, której zależy na tym, aby każdemu żyło się lepiej.  Jestem empatyczna, potrafię słuchać. Wiecie też, że nigdy nie przechodzę obojętnie obok ludzi w potrzebie. Kocham to co robię, niesienie pomocy innym stało się jednym z moich celów życiowych. 

Mieszkam w Zaborowie, dzielnicy Leszna i już od dawna bacznie przyglądam się temu, co dzieje się wokół nas. Mam prosty wniosek – czas na zmiany. Długo zastanawiałam się, czy start w tegorocznych wyborach to dobry wybór, ale dziś jestem tego pewna. Chcę być Waszym głosem w samorządzie.  Chcę by w końcu to co dzieje się w naszym mieście opierało się przede wszystkim na opinii ludzi, którzy tutaj żyją. 

Jeśli zgadzasz się z moimi poglądami, a przypadkiem mieszkasz w okręgu wyborczym nr 4 (Zaborowo, Zatorze, Gronowo) to zapraszam Cię 07.04.2024 na wybory samorządowe do Rady Miasta Leszna 😉 

OKRĘG 4 – Miejsce 9. 

Ostatni będą pierwszymi, mocno w to wierzę 🙂